Symboliczne obeliski
Jastrzębia Góra to niezwykle malowniczo położna miejscowość. Słynie z rozległych plaż i pięknych, wysokich (ponad 30 m. n. p. m.) klifowych wybrzeży. Znana jest też Promenada Światowida wyłożona starą bazaltową kostką, prowadząca aż do Władysławowa.
W Jastrzębiej Górze znajduje się kraniec Polski najbardziej wysunięty na Północ. Dla zaznaczenia tego miejsca ustawiono obelisk Gwiazda Północy. Obelisk jednak nie znajduje się dokładnie w tym miejscu. Punkt ten został wyznaczony nieco niżej, na plaży. To stosunkowo niedawne odkrycie, bo z około roku 2000 (w 2000 postawiono obelisk wykonany z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry), narobiło nieco zamieszania. Do tej pory uważano, że najbardziej na północ wysuniętym terenem Polski jest Przylądek Rozewie.
Inny obelisk, który przypomina o niezwykłych wydarzeniach rozgrywających się na tych terenach, to kula z orłem wzbijającym się do lotu. Znajduje się on między Jastrzębią Górą a Rozewiem. Upamiętnia uratowanie podczas sztormu króla, Zygmunta III Wazę, powracającego z wyprawy do Szwecji w 1594 roku. Symbolizuje też początki polskiej działalności nad morzem. W 1939 obelisk został zniszczony przez hitlerowców. Zniknął orzeł, a pamiątkowa tablica została przechowana przez okolicznych mieszkańców. Dzisiaj jednak można go oglądać w pełnej krasie. Tak ważna dla Polaków pamiątka została odtworzona w 1996 roku.